Пелети

 

Що таке пелети?

Пелет – це вид екологічно чистого відновлювального палива, у вигляді гранул, які утворюються з біомаси під великим тиском, найчастіше цією біомасою є дерев’яна тирса. Також існує пелет з інших видів біомаси, наприклад, з соняшника, але цей пелет має меншу енергетичну цінність.

Пелет, Палета, Пелети, Пеллет

В Україні є різні назви цього палива. Англійське слово „pellets” перекладається як: гранули. Найчастіше під словом «пелет» розуміють дерев’яні гранули. Головною сировиною для виготовлення пелет є тирса. Але пелет також може бути з інших видів біомаси. Пелет – це високоенергетичне паливо, яке спалюється в пальниках, котлах, камінах і інших пристроях. Звідси і інші назви пелету: «зелене вугілля» чи «зелена енергія» – енергетична цінність пелету становить: 4,6 – 5 кВт/кг або 16 – 20 МДж/кг.

Перевагами пелет є відсутність емісії шкідливих речовин та газів при спалювані та невелика кількість попелу (до 1%), який в свою чергу є екологічним добривом.

Як виготовляється пелет?

Найкращої якості пелет є той, який виготовляється з чистої тирси або опилок без липучих речовин. Найчастіше для виробництва пелет використовують сосну, ялину, березу, бук, клен, дуб, ялицю або вербу. Громадська думка полягає в тому, що найкращі пелети – це світлі пелети, з деревини сосни або ялини. Світлий колір – це ознака малої кількості кори, яка може іноді бути забруднена піском, що спричинить більшу кількість попелу і нищу теплотворність.

Агропелет та пелет

Гранули, які виготовляються з іншої біомаси називаються агропелетом, мають меншу енергетичну цінність, в межах 12 – 17 МДж/кг, а кількість попелу по спалювані складає 3 – 7%. Плюсом є їх ціна, яка буває в два рази нижчою від ціни дерев’яних пелет. Виробництво агропелет не є залежним від деревообробної промисловості в даному регіоні, що і визначає його доступність. Клієнти, які обігрівають індивідуальні будинки і цінять зручність, зазвичай обирають дерев’яний пелет найвищої якості. Але там де визначальним фактором є економія, обирають пелет гіршої якості і агропелет, який є дешевшим.

При виборі опалення агропелетами варто для комфорту користувача обрати пальник з лінії Revo – високий коефіцієнт згорання і запатентована система обертової камери згорання забезпечує меншу кількість попелу.

Як виготовляється пелет ?

Дерев’яний пелет так само як і брикети, виготовляється в механічних грануляторах. Процес створення пелет починається з сортування сировини і подрібнення її на малі частки. Добрий дерев’яний пелет не містить жодних інших додатків хімічних. Єдиний елементом, який з’єднує докупи малі частинки тирси є натуральна смола, яка міститься в тирсі. Така маса пресується під високим тиском, з якої створюється гранулят. Останнім етапом виробництва є охолодження пелет. Пелет найчастіше виготовляється у формі 6мм. і 8мм. гранул.

Відновлювальна енергія – дружня навколишньому середовищу. Без шкоди для природи.

Під час спалювання пелет і агропелет не виділяються шкідливі для природи гази з вмістом сірки, хлору чи ртуті. Виділяється CO₂ – газ, який засвоюється зеленими рослинами, які замінюють його на кисень. Відбувається – це в замкненому біологічному колі.

Чому пелет?

Калорії, які потрібні для опалення дому у випадках пелет в Україні є набагато дешевші від газу чи дизельного палива.
ТОМУ:
Опалюючи свій дім пелетами – дбаємо про навколишнє середовище і економимо власні гроші.

ПЕЛЕТ = БІЛЬШЕ ЗДОРОВ’Я І ГРОШЕЙ для Тебе, чи: ЧИСТА ЕНЕРГІЯ – ЧИСТА ЕКОНОМІЯ

Середня вартість пелет в 2015 році становить 2000 грн./т.

Пелет продається в мішках 15кг., 20кг., 25кг., або в Біг-Багах (близько 1 тони) або просто насипом.

УВАГА:

Наведені цифри є приблизними – просимо звертатися до виробників пелет у Вашому регіоні для точної інформації.

На що необхідно звернути інформацію при купівлі пелет

При купівлі пелет у нового продавця рекомендуємо спочатку взяти партію на пробу. Велика кількість попелу чи виникнення шлаку може свідчити про виробництво пелет з гіршої сировини і про вміст клеючих речовин. Для боротьби з проблемою неякісних пелет створили серію пальників REVO – завдяки технології обертової камери згорання пальник сам очищується від попелу.

Пелет повинен бути:

 • сухим (7 -12 % вологості)
 • однакових розмірів
 • продаватися в щільних мішках
 • без пилу, кори, тирси чи подрібненого пелету
 • в кольорі і запаху подібних до дерева

Пальники Pellas X пристосуванні до пелет розміром 6-8мм.

Сертифікати якості пелет

Сертифіковані пелети – це гарантія якості товару і зручність в його використані. До 2011 року в Європі не існувало норм щодо якості пелет. Деякі країни з розвинутою деревообробною промисловістю вирішили впровадити власні класифікації. Найпоширенішими сертифікатами, які характеризують пелет є:

certyfikaty-pelletu-din-plus-onorm-en-plus

 • ÖNORM M 7135
 • DIN 51731
 • DIN plus
 • SS 18 71 20 – 1 Grupa
 • EN plus A1

Порівняння норм сертифікатів:

Деякі показники сертифікатів

 

Критерій пелету Одиниці ÖNORM M 7135 DIN 51731 DIN plus SS 18 71 20 EN plus A1
Енергетична цінність (Q) мДж/кг >18 17,5 16,5≤ Q ≤19 ≥16,9 16,5≤ Q ≤19
Вологість % <10 <12 ≤10 <10 ≤10
Попіл % <0,5 <1,50 ≤0,7 <0,07 ≤0,7
Діаметр (r) мм 4≤ r ≤10 4≤ r ≤10 6±1; 8±1 4≤ r ≤10 6±1; 8±1
Довжина (a) мм 5 x r <50 3,15≤ a ≤40 4 x r 3,15≤ a ≤40

 

Хороші, сертифіковані пелети дорогі, але треба пам’ятати, що ми отримуємо:

 • Задекларовану енергетичну цінність пелет
 • Невелику кількість попелу, менше потрібно буде забирати попіл з пальника і чистити його
 • Менші кошти сервісу